Czy hardstyle to rzeczywiście nowość względem tradycyjnej, sportowej odmiany pracy z odważnikami?
Jeżeli cofniemy się odpowiednio wcześnie okaże się, że ani hardstyle, ani Girevoy Sport w takim rozumieniu jak dzisiaj postrzegamy oba te zjawiska nie istniały w świadomości ówczesnych strongmanów.
Pierwszą, wydaną w Rosji książką o odważnikach była praca Ivana Lebedeva z 1916 roku. Nawet przeglądając jego późniejsze książki z 1928 roku nie widzimy tam ćwiczeń typowych dla dzisiejszego Girevoy Sport. Autor przedstawia tam między innymi wariacje wyciskania w mostku zapaśniczym, two hand any how, ćwiczenia na biceps i wstawanie z ciężarem.
Do USA kettle pierwszy raz trafiają w 1902 roku za sprawą Alana Calverta i jego Milo Barbell Company. Odważniki wyrzucano nad głowę wszelkimi dostępnymi metodami – korzystano z bent pressa, side pressów czy podrzutów. Nie istniał żaden skodyfikowany system pracy z kettlami.
Pierwsze, oficjalne zawody rozegrano w Rosji w 1948 roku. Tak zaczęła się ewolucja Girevoy Sport. Porzucono część, wykonywanych do tej pory ćwiczeń i zaczęto optymalizować technikę pod kątem maksymalizacji wyników sportowych. W 1989 roku wprowadzono, egzekwowany do dzisiaj w klasycznych bojach 10 minutowy limit czasowy.
W 1993 roku rozegrano pierwsze Mistrzostwa Świata. Strongmani z przełomu XIX i XX wieku używali ciężarów do zarabiania pieniędzy – przygotowując dla publiczności spektakl, w ramach którego prezentowali swoje umiejętności. Z czasem tego rodzaju rozrywka zaczęła odchodzić w zapomnienie – pojawił się zawodowy sport, który wymagał skodyfikowanej techniki i reguł.
W 1998 roku Pavel Tsastosuline przypomina Amerykanom o odważnikach w swoim artykule „Vodka, Pickle Juice, Kettlebell Lifting and Other Russian Pastimes” dla magazynu MILO. W 2001 roku powstaje RKC, pierwszy oficjalny przedstawiciel metody kettlebell hardstyle.
Pavel garściami czerpie z technik prezentowanych przez strongmanów minionego wieku układając całość w spójną metodologię treningową, która miała z założenia służyć jako trening uzupełniający dla sportowców, niezależnie od rodzaju uprawianej przez nich dyscypliny. Dodając do tego współczesną wiedzę z zakresu podnoszenia ciężarów i treningu siłowego. To było coś zupełnie innego od tego co prezentowano w ramach, nastawionego na rywalizację sportową, Girevoy Sport.
Początki nie miały jednak nic wspólnego ani ze sportem ani ze współczesną metodologią hardstyle. Liczyło się to w jaki sposób przekonamy do siebie publiczność podnosząc jak największe ciężary nad głowę. Historia sportów siłowych to piękna sprawa i warto się jej uczyć i wyciągać najbardziej interesujące elementy. Niezależnie od tego jaki rodzaj pracy z ciężarem preferujemy.