„The One-Arm Military Press” tłumaczenie artykułu Alana Calverta (rok 1915)

Posted on

Wyciskanie to, obok wspomnianego w ostatnim poście Tureckiego Wstawania, jedno z podstawowych ćwiczeń z użyciem kettlebells. Istnieje co najmniej kilka wariacji tego ruchu. Zazwyczaj mówimy tutaj o wyciskaniu żołnierskim (military press). Z historycznego punktu widzenia, nie jest to w większości wypadków określenie prawidłowe. O tym jak wygląda współczesna technika wyciskania i na czym polegają jej wariacje będę starał się napisać w kolejnych notkach na stronie.

Dzisiaj zaczynamy temat od podróży w przeszłość i tłumaczenia większych fragmentów artykułu Alana Calverta z magazynu „Strength” z 1915 roku na temat wyciskania żołnierskiego. Tekst ten będzie stanowić niezłe tło do ewentualnych dalszych rozważań nad techniką wyciskania i ich możliwych wariacji.

* * *

Zakładając, że umieściliśmy hantel na wysokości barku, istnieje kilka sposobów na podniesienie ciężaru nad głową. Najprostszym z nich – a jednocześnie wymagającym najwięcej siły jest wyciskanie żołnierskie. (…) Zawodnik może umieścić hantel na barku w dowolny sposób, ale kiedy już ciężar będzie w pozycji startowej musi wyprostować ciało, złączyć stopy i kolana, utrzymać proste nogi i docisnąć lewą rękę do ciała (…). Atleta zatrzymuje się w tej pozycji na sekundę, po czym równomiernym ruchem wyciska ciężar nad głowę zachowując ciało w tej samej, wyprostowanej pozycji. Dozwolone jest odkręcenie głowy i obserwowanie ciężaru podczas ruchu w górę. Tuż przed zablokowaniem ręki możliwe jest zgięcie tułowia w zakresie 2,5 cm. Jakiekolwiek zgięcie kolan lub zamach ułatwiający wyciskanie prowadzi do dyskwalifikacji (…) Bój ten uznawany jest za test siły ramion i barków, ale zawodnik musi też odznaczać się niesamowicie mocnymi mięśniami po bokach ciała aby przeciwdziałać wychyleniu tułowia.

Wielki Arthur Saxon, który jest posiadaczem rekordu świata w bent pressie (336 funtów / około 152 kg) skromnie twierdzi, że największy ciężar jaki udało mu się podnieść w poprawnie wykonanym wyciskaniu żołnierskim to 126 funtów (~57 kg). Znamy przykłady ciężarowców z Wiednia, którzy bili rekordy Saxona.

Sandow z kolei nigdy nie uważał się za rekordzistę w wyciskaniu żołnierskim. Najwidoczniej nie było to jego ulubione ćwiczenie. 25 lat lat temu, po swoim pierwszym, wielkim sukcesie w Londynie wyjechał do Paryża i gościł w siłowni słynnego strongmana nazywanego „Paris”. (…) Relacje mówią o 126,5 funtwym (~57 kg) ciężarze, z którym Sandow nie był w stanie sobie poradzić, a który to Paris z łatwością wyciskał stojąc na baczność. Warto też zauważyć, że inny francuski herkules -Victorius podnosił w wyciskaniu żołnierskim 123 funty (~55 kg) Pochodzący z Wiednia Witzelsberger miał wycisnąć 154 funty (~70 kg) kiedy pisałem swoją książkę „The truth About Weight Lifting” w 1911 roku. (…) Wiele autorytetów dyskutowało na temat tego wyniku. Niektórzy opisują ten bój jako wyciskanie żołnierskie, inni uważają, że wychylenia tułowia było zbyt duże aby zaliczyć tą próbę jako wyciskanie żołnierskie.

Pozwól mi jednak opowiedzieć o innych atlecie. Michael Maier, który był swego czasu niekwestionowanym mistrzem wyciskania. Maier był potężnie zbudowanym mężczyzną (…) Podróżował jako strongman z ekipą cyrkowców. Podczas swoich występów Maier stawał tyłem do drewnianego słupa, do którego przywiązywali go następnie asystenci. Jego lewa ręka wisiała wzdłuż ciała przywiązana do tułowia. Maier mógł ruszyć wyłącznie głową i prawą ręką. Dwóch asystentów podawało mu 154 funtowy ciężar, który Maier z uśmiechem na ustach wyciskał nad głowę.

Setki siłaczy próbowało powtórzyć ten wyczyn. To nie była żadna sztuczka, ciężar był prawdziwy. Ale żaden strongman nie miał takich barków jak Maier. Tutaj pojawia się pytanie – na ile mocno zaciśnięta lina pomogła mu utrzymać pozycję – prawdopodobnie nie miała na to dużego wpływu.

W 1903 roku korespondowałem z Pierre Gasnierem – francuskim strongmanem, który podróżował przez lata z Barnum and Bailey. Jego zdaniem Maier był najsilniejszym człowiekiem jakiegokolwiek widział. W rzeczywistości uważał, że był nawet silniejszy od Louisa Cyra i Apollona (…) Saxon zaliczył Maierowi wyciskanie żołnierskie z 143 funtowym (~65 kg) ciężarem. Rekord ten został wykonany kiedy to Maier nie był skrępowany liną.

Wyciskaniem żołnierskim jednorącz powinni z całą pewnością zainteresować się amatorzy. Nie wymaga ono bowiem żadnych uzdolnień (…) Jestem przekonany, że skomplikowane boje, takie jak rwanie jednorącz wymagają sporo umiejętności (…) Ale wyciskanie żołnierskie jednorącz nie wymaga większego talentu niż pchanie taczki. Kiedy masz już ciężar na wysokości barku i stoisz prosto nic nie jest w stanie podnieść ciężaru nad głowę poza czystą siłą, którą dysponujesz.

Kiedy następnym razem usłyszysz, że ktoś twierdzi iż potrzeba talentu do podnoszenia ciężarów wyjaśnij mu prostotę wyciskania żołnierskiego. Daj mu 50 funtowy (~22 kg) ciężar i przetestuj jego siłę.

Obserwuj jak próbuje wykorzystać swoje nogi żeby wycisnąć hantel i jak próbuje bujać ciałem z boku na bok żeby ułatwić sobie start (…) wyjaśnij mu, że jeśli chce sprawdzić swoją siłę musi stać prosto i wycisnąć ciężar bez poruszania nogami i tułowiem.

Jeśli chcesz specjalizować się w wyciskaniu żołnierskim upewnij się, że wiesz jak wykonać go poprawnie i przede wszystkim – bądź szczery sam ze sobą. Widziałem wielu atletów, którzy mówili o swoim wyciskaniu żołnierskim wychylając się do boku o ponad 5 cm i którzy wściekali się kiedy ktoś zwrócił im na to uwagę (…) Kiedy już umieścisz ciężar na prawym barku stań lewym bokiem 2,5 cm od ściany. Następnie wykonaj wyciskanie. Jeśli twój lewy bok dotknie ściany oznacza to, że wychyliłeś się zbyt mocno. Wielokrotnie wprowadzałem ten test aby przekonać się czy zawodnicy nie wychylali się zbyt mocno.